Oddano hołd poległym podczas Operacji Dukielsko-Preszowskiej

W 73 rocznicę jednej z najkrwawszych górskich  bitew II wojny światowej, zwanej operacją dukielsko-karpacką, oddano hołd poległym.

Obchody rozpoczęły się rozpoczęły się 5 października br.  na Cmentarzu Wojennym
w Dukli wysłuchaniem hymnów państwowych Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski w wykonaniu Orkiestry Wojskowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, gości powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Wzięli w nich  udział kombatanci z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, a także przedstawiciele dyplomacji ze Słowacji: Attache Wojskowy w Ambasadzie Republiki Słowackiej  płk. Jaroslav Balaš, Konsul Generalny Republiki Słowackiej Ivan Skorupa, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej płk. Radoslav Ivancik, z Czech: Attache Wojskowy i Lotniczy Republiki Czeskiej  płk. Juri Pudil, z Rosji: Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Aleksander Minin, duchowni kościoła  grecko-katolickiego, władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, wojska, policji, straży pożarnej, mieszkańcy gminy i młodzież szkolna. W uroczystości wzięła udział córka gen. Ludvika Svopbody Zoe Svobodová - Klusákova z córką.

W imieniu Rady Powiatu Krośnieńskiego i starosty krośnieńskiego głos zabrał przewodniczący Rady Kazimierz Gładysz. – Operacja karpacko – dukielska dla społeczeństwa Podkarpacia stała się trwałym elementem lokalnej świadomości historycznej. Pamięć ogromu przelanej tu krwi i totalnych zniszczeń materialnych ukształtowała warunki i kategorie myślenia oraz działania wielu pokoleń – także tych powojennych. Tradycja polska, osadzona w normach chrześcijańskich każe nam szanować poległych i zamordowanych. Nakazuje nam też przechowywać i przekazywać o nich pamięć(...)

Następnie delegacje poszczególnych władz, organizacji kombatanckich i mundurowych złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych za ojczyznę. W imieniu gminy Dukla wieńce złożyli: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, przewodniczący %Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic i sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak. Modlitwę odmówił w języku polskim kustosz Sanktuarium św. Jana z Dukli o. Tacjan, w języku ukraińskim, wikariusz generalny ks. mitrat Bogdan Stepan reprezentujący ks. arcybiskup metropolitę przemysko-warszawskiego  Eugeniusza Popowicza., ks. Michaił Kołtun. Druga część obchodów rocznicowych odbyła się w Nowosielcach i Zarszynie. W uroczystości uczestniczyła delegacja z gminy Dukla: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic i sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak.

Dzień później, 6 października, uroczyste obchody operacji karpacko – dukielskiej odbyły się na Słowacji.

Więcej zdjęć w galerii...

2017-10-11