„Wiosna w regionach” w Dukli

Na ogólnopolskiej antenie TVP3  rozpoczął się  program - „Wiosna  w regionach”.
W sobotę, 5 maja br.  „Wiosna w regionach” odwiedziła
Duklę –  nasze  miasteczko, malowniczo położone u podnóża Góry Cergowej w Beskidzie Niskim. Na placu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, odbywała się impreza rowerowa i biegowa Dukla Wolf Race  i Dukla Wolf Run, ponieważ myślą przewodnią tegorocznej promocji w TVP3 było „Aktywne spędzanie czasu w gminie Dukla”. Od wczesnych godzin rannych powstało miasteczko telewizyjne z wozami transmisyjnymi i namiotami promocyjnymi. Dziennikarze z TVP Rzeszów Marcin Pawlak i Ilona Małek rozmawiali z gośćmi programu.

Zastępca burmistrza Dukli Elżbieta Wróbel zaprosiła turystów do odwiedzenia Dukli i okolicy, na spędzenie  u nas wolnego czasu. O tym, że warto do nas przyjechać opowiadali kolejni goście programu. Krystyna Boczar-Różewicz – gł. specjalista ds. promocji zlokalizowała Duklę i powiedziała o ważnym dla jej rozwoju położeniu na przełęczy łączącej północ z południem Europy, o produktach turystycznych i regionalnych gminy Dukla, o historii miasta, zaprosiła do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Michał Szopa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,  mówił  o odbywającej się na żywo imprezie rowerowej i biegowej, o trasie, którą muszą pokonać rowerzyści i biegacze. Zaprosił również do odwiedzenia dukielszczyzny i do korzystania z bogatej oferty aktywnego wypoczynku w Dukli i okolicy proponowanej przez dukielski MOSiR. Waldemar Półchłopek, dyrektor dukielskiego muzeum, mówił o zbliżających się obchodach 250. Rocznicy Konfederacji Barskiej, które mają się odbywać 12 maja br. w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. Dyrektor opowiedział o najkrwawszej bitwie górskiej, która rozegrała się na naszym terenie, o Dolinie Śmierci i wzgórzu 534. Halina Cycak sekretarz gminy Dukla opowiedziała o planowanej rewaloryzacji dukielskiego rynku i innych inwestycjach turystycznych planowanych w najbliższej przyszłości.  Agnieszka Matusik z IT w Dukli opowiadała o szlakach turystycznych  przebiegających przez gminę,  a także jak aktywnie można spędzić czas na szlakach rowerowych i pieszych, o nowych ścieżkach pieszych przygotowanych przez gminę Dukla w Olchowcu i Wietrznie. Małgorzata Walaszczyk-Faryj dyrektorka Ośrodka Kultury w Dukli  mówiła o bogatej  ofercie imprez wakacyjnych organizowanych przez Ośrodek Kultury w Dukli, wzbogacających wakacyjną ofertę turystyczną, zaprosiła na Dni Dukli, które w 2018 roku odbywać się będą w dniach 7-8 lipca. Państwo Janina i Michał Kacprzykowie z Zawadki Rymanowskiej opowiadali o ofercie swojego gospodarstwa agroturystycznego „Farfurnia”, którego atutem są ekologiczne potrawy przyrządzane z własnych produktów, a także o szerokiej ofercie spędzania wolnego czasu poprzez udział w warsztatach rękodzielniczych i przyrodniczych, które organizują dla odwiedzających ich gości, ze szczególnym uwzględnieniem tych najmłodszych. Wawrzyniec Maziejuk opowiadał o ekologicznych serach produkowanych w Gospodarstwie Ekologicznym „Figa” w Mszanie. W programie uczestniczył także Waldemar Maziejuk założyciel gospodarstwa i Nina córka Wawrzyńca, która pięknie zaprosiła telewidzów do odwiedzenia dukielszczyzny. Basia Marchewka, artystka malująca ikony opowiedziała o swoich fascynacjach ikoną, a przewodnik turystyczny Kazimierz Patla opowiadał o cerkwiach gminy Dukla, opowiedział również legendę mówiącą o niezwykłym położeniu cerkwi w Chyrowej. TVP Rzeszów przygotowała okolicznościową kartkę z Dukli, którą można było otrzymać i wysłać do znajomych w Polsce z zaproszeniem przyjazdu na weekend lub wakacje. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez TVP Rzeszów. W czasie antenowym przeznaczonym dla Dukli telewidzowie mogli obejrzeć „na żywo” lub przygotowane wcześniej programy z różnych ciekawych miejsc gminy np. z nowo otwartej ścieżki przyrodniczo-historycznej w Olchowcu. Odbyła się również rozmowa z dwiema biegaczkami i dwoma rowerzystami, którzy zachwyceni byli przygotowanymi trasami zarówno biegowymi jak i rowerowymi. Na podsumowanie wystąpiła wiceburmistrz Elżbieta Wróbel, która wierszem lokalnego twórcy Jana Belcika „Cergowa” podsumowała spotkanie, wcześniej przypomniała o planowanych inwestycjach turystycznych gminy.

Cały czas udowadnialiśmy, że ziemię dukielską warto odwiedzić, bo jest doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek. Zapraszamy.

Więcej zdjęć w galerii ...

Materiał telewizyjny TVP 3 Rzeszów

2018-05-10