Galicyjski Ryneczek w Dukli

Jak za dawnych lat
3 maja br. za sprawą odbywającego się Wielkiego Jarmarku Galicyjskiego, który przeniósł odwiedzających w klimat dawnych targowisk galicyjskich, dukielski rynek znów ożył. Główną funkcją rynku był bowiem handel lokalny i ponadlokany, w związku z położeniem miasta na szlaku handlowym. I taką funkcję pełnił nadal, chociaż ostatnie lata, a szczególnie kilka ostatnich spowodowały przerwę, co spowodowane było między innymi pracami rewitalizacyjnymi prowadzonymi w rynku.
Po tej przerwie, za sprawą dukielskich przedsiębiorców, wrócił z ogromnym rozmachem. Turyści odwiedzający w tym dniu Duklę, a także mieszkańcy miasta i gminy poczuli atmosferę dawnego targu, na którym warto targować się ze sprzedającymi. Od godziny 8 rano do godzin popołudniowych na licznych stoiskach ze starociami, rękodziełem artystycznym, produktami regionalnymi, a nawet płodami rolnymi odwiedzający rynek mogli zakupić potrzebne towary lub wyroby lokalnych rękodzielników, artystów, a także „staroci” – skarbów kolekcjonerskich. Nie zabrakło dukielskich materiałów promocyjnych, które można było zakupić na stoisku dukielskiej Informacji Turystycznej, muzyki ulicznej, a nawet można było zobaczyć wystawę fotograficzną Anny Arendarczyk, promującą beskidzkie klimaty. Cała ta sceneria, możliwość zakupu napojów i jadła regionalnego wytworzyła idealną atmosferę do spędzenia godziny czy nawet kilku godzin na rynku.
Organizatorzy Stowarzyszenie Dukielski Ryneczek Galicyjski wspierani przez władze samorządowe zapowiadają jarmarki w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. Rynek bowiem od wiek wieków stanowi centrum kontaktów społecznych i handlowych.
Krystyna Boczar-Różewicz
Obecny dukielski rynek zamyka się w proporcji 2,6: 1,6 i mierzy w pierzei wschodniej 57,8 m, 94,2 m w pierzei południowej, 59 m w pierzei zachodniej oraz 92, 3 m w pierzei północnej. Jego powierzchnia wynosi około 0,5 ha. Główną funkcją rynku był handel lokalny i ponadlokalny ( w związku z położeniem miasta na szlakach handlowych) i taką funkcję pełni nadal. Pełnił również funkcje administracyjne, gdyż w jego obrębie już w średniowieczu zlokalizowany został ratusz.