- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
Wielki Dzień Pszczół w Dukli
Wielki Dzień Pszczół to ogólnopolskie święto obchodzone 8 sierpnia. Celem jego jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom.
W naszej szerokości geograficznej aż 85 procent roślin jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na około 470 gatunków tych owadów w Polsce, zagrożone wyginięciem są aż 222! Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc – choćby zakładając miejsca przyjazne pszczołom, czyli takie, w których rosną rośliny dostarczające pszczołom pokarm. W tym roku święto obchodzone jest już po raz piąty. W jego organizacje włączyło się ponad 40 placówek z całego kraju: ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe.
Na terenie siedziby Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli odbył się już po raz drugi Wielki Dzień Pszczół w ramach programu „Z kujawskim pomagamy pszczołom”. Do uczestnictwa zostały zaproszone dzieci, których przybyło około pięćdziesięciu. Spotkanie rozpoczął Ignacy Bielecki, pracownik Zespołu Karpackich Parków krajobrazowych, który przywitał przybyłe dzieci z opiekunami i p. Halinę Cycak sekretarz Gminy Dukla przedstawiciela dukielskiego samorządu. Dzieci wzięły udział w zabawie terenowej, wykonywali kolejne zadania rywalizując miedzy sobą o punkty ekologiczne. Jedną z atrakcji było spotkanie z ekspertem, którym był znany na dukielszczyźnie pszczelarz, prezes Koła Pszczelarzy w Dukli Witold Puz. W bardzo ciekawy sposób opowiedział dzieciom o pszczołach. Zadawał pytania i za prawidłowe odpowiedzi nagradzał. Po prelekcji uczestnicy zdegustowali miód. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał wyprawkę szkolną ufundowaną przez producenta Oleju Kujawskiego. Organizatorami tegorocznego Wielkiego Dnia Pszczół w Dukli byli: Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli, Ośrodek Kultury w Dukli i Gmina Dukla.
Dbajmy o te maje, ale jakże niezwykle pożyteczne owady, bez nich zagrożone jest rolnictwo i bardzo wiele innych dziedzin gospodarki.