- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
Mieszkańcy wyrazili sprzeciw…
W dniach od 1 do 20 grudnia br. trwały konsultacje dotyczące przyłączenia miejscowości Nadole do miasta Dukla. Rozpoczęcie procedury było reakcją na wniosek mieszkańców Nadola zgłoszony podczas zebrania wiejskiego jesienią 2015 r. Wobec złożonego postulatu, Rada Miejska w Dukli uchwałą z dnia 28 kwietnia 2016 r. postanowiła o przeprowadzeniu w tym zakresie obligatoryjnych konsultacji. Zgodnie z treścią art. 4a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym zostały one ograniczone do mieszkańców jednostek pomocniczych gminy objętych proponowaną zmianą. Podjęta uchwała obligowała Burmistrza Dukli do wydania zarządzenia w sprawie określenia terminu i zasad przeprowadzenia konsultacji, składu osobowego komisji oraz wzoru protokołu zawierającego wyniki konsultacji.
W ustawie o samorządzie gminnym określone zostały kryteria, które powinny zostać wzięte pod uwagę w przypadku nowego ustalenia granic miasta. W tym przypadku wskazuje ona na konieczność uwzględnienia infrastruktury społecznej i technicznej oraz układu urbanistycznego i charakteru zabudowy.
Przypominam, że ustawodawca w art. 4 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym przyznał wyłącznie Radzie Ministrów w drodze rozporządzenia kompetencje w zakresie m.in. ustalania granic miasta. Omawiane rozporządzenie może być wydawane z urzędu przez Radę Ministrów jako strażnika interesu publicznego, na którym ciąży obowiązek racjonalnego kształtowania podziału terytorialnego lub na wniosek rady gminy. Aby jednak doszło do wydania stosownego aktu musi zostać spełniony szereg czynności. Zgodnie z przepisami prawa, rada gminy, która zdecyduje się na podjęcie inicjatywy powinna podjąć uchwałę zawierającą opinię odnośnie woli zmiany granic miasta wraz z wynikami przeprowadzonych wcześniej konsultacji z mieszkańcami oraz do 31 marca złożyć wniosek wraz ze stosownymi dokumentami, mapami i informacjami potwierdzającymi jego zasadność do ministra właściwego do spraw administracji publicznej za pośrednictwem wojewody. Wojewoda nie później aniżeli w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku powinien przekazać go ministrowi wraz ze swoją opinią. Ostatnim etapem byłoby rozpatrzenie przedłożonego wniosku przez Radę Ministrów i rozstrzygnięcie o sprawie w ciągu roku od dnia złożenia wniosku, nie później jednak niż do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana. Wszelkie zmiany w tym zakresie następują z dniem 1 stycznia.
Komisja w dniu 22 grudnia br. ustaliła wyniki konsultacji z mieszkańcami w przedmiocie połączenia miejscowości Nadole z miastem Dukla. W trakcie trwania procedury opinię swoją wyraziło 237 mieszkańców, w tym 21 mieszkańców Dukli oraz 216 mieszkańców Nadola. Za przyłączeniem Nadola do Dukli było 26 mieszkańców, zmianie granic sprzeciwiło się natomiast 206 mieszkańców. Wstrzymało się od głosu 4 osoby.
Szczegółowe wyniki konsultacji zostały zawarte w protokole z przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami
Wyniki konsultacji zostaną przedstawione na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Dukli.