Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Europejski dzień numeru alarmowego 112 w Szkole Podstawowej w Dukli


Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzimy w Europie 11 lutego. Święto to zostało ustanowione przez Unię Europejską, aby promować istnienie oraz właściwe użycie ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112. Dnia 13 lutego w Szkole Podstawowej w Dukli odbyły się zajęcia  poświęcone tej tematyce. Zaproszenie przyjęli ratownicy Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, strażacy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Krośnie i funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej w Krośnie i Komisariatu Policji w Dukli. Reprezentanci każdej ze służb ratunkowych wygłosili prelekcję tematyczną oraz dokonali prezentacji najbardziej istotnych czynności, które są niezbędne zarówno przy wzywaniu pomocy, dzwoniąc na numer alarmowy 112, jak również podczas oczekiwania na przyjazd tych służb. Umiejętności te niejednokrotnie ratują życie i zdrowie człowieka. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć pojazdy poszczególnych służb ratunkowych z pełnym wyposażeniem. Najważniejsze treści, które dzieci zapamiętały, obejmowały istotę wzywania pomocy i zachowanie podczas udzielania pierwszej pomocy.  Wiedzą już dokładnie, że na numer alarmowy 112 mogą dzwonić tylko w nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych sytuacjach, takich jak: wypadki drogowe, silne krwawienia i uszkodzenia ciała, omdlenia i utrata świadomości, pożary, przypadki porażenia prądem, kradzieże, włamania, rozboje, przypadki użycia przemocy, inne sytuacje nagłego zagrożenia życia, zdrowia, mienia i bezpieczeństwa. Spotkanie  w znaczny sposób podniosło świadomość i  znaczenie jednolitego ogólnoeuropejskiego  numeru 112 oraz zaznaczyło uznanie pracy wszystkich osób, które wnoszą wkład do służb ratunkowych. 

Podziękowania kierujemy do: Podinspektora  Zenona Stanisza -  Komenda Komisariatu Policji w Dukli, młodszego aspiranta  Barbary Kurek, młodszego aspiranta Arkadiusza Pałysa, starszego sierżanta Radosława Wróbla, starszego sierżanta Michała Sławniaka, posterunkowego Kamila Krzysika, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego Joanny Bukowczyk, ratowników medycznych Dariusza Sałaty i Łukasza Szurleja oraz do st. brygadiera Zbigniewa Nowaka, brygadiera Dariusza Gruszki, mł. kpt. Damiana Pelczara, mł. asp. Dawida Maciejowskiego, st. ogn. Krzysztofa  Wiernusza i sekc. Mateusza Walczyka. Integracja w działaniach prewencyjnych daje bardzo wymierne efekty, jakimi jest ratowanie życia człowieka.

Organizatorzy: Józefa Winnicka-Sawczuk i Paulina Domaradzka

 

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został wprowadzony do użycia w 1991 roku, aby w każdym państwie członkowskim istniał identyczny numer alarmowy. Niektóre kraje Unii Europejskiej posiadają dodatkowe numery alarmowe (np. w Polsce oprócz 112 mamy do dyspozycji aż 13 numerów alarmowych). Od grudnia 2008 roku numer alarmowy jest bezpłatny ze wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych na terenie całej Unii Europejskiej. Rosnąca popularność numeru alarmowego 112 staje się wspólnym symbole pomocy i wsparcia, ale również Unii Europejskiej.

Kiedy dzwonić na 112?

Na numer alarmowy 112 DZWOŃ tylko w nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych sytuacjach, takich jak:

  • wypadki drogowe,
  • silne krwawienia i uszkodzenia ciała,
  • omdlenia i utrata świadomości,
  • pożary,
  • przypadki porażenia prądem,
  • kradzieże, włamania,
  • rozboje i inne przypadki użycia przemocy,
  • rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
  • inna sytuacja nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Dzwoniąc na numer alarmowy 112 BEZ POTRZEBY i uzasadnienia, BLOKUJESZ linię alarmową osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem numerów alarmowych w CPR.

2024-02-21

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.