- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
20 tys. zł. na remont zabytkowych nagrobków na dukielskiej nekropolii
Gmina Dukla otrzymała 20 tys. zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu na konserwację i restaurację nagrobków na cmentarzu komunalnym w Dukli: Teofila Gorczyńskiego, Katarzyny Czup i Jana Czup. Nagrobek Teofila Gorczyńskiego powstał około 1893 roku, składa się z niskiego postumentu i umieszczonego na nim obelisku, wykonany z piaskowca przez miejscowego kamieniarza. Nagrobki Katarzyny Czup i Jana Czup stoją obok siebie na betonowym fundamencie, otoczone kutą barierką osadzoną w betonowym murku. Nagrobek Jana powstał ok. 1918 roku, ma zwieńczenie w formie daszku o lekko wklęsłych płaszczyznach, na którym umieszczony jest krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Nagrobek Katarzyny powstał ok. 1937 roku, zwieńczony jest kostką o profilowanych krawędziach, na której umieszczona jest figura Matki Bożej. Na przedniej ścianie obu postumentów, we wnęce obwiedzionej profilowaną krawędzią znajdują się wycięte w kamieniu inskrypcje. Nagrobki wykonane są z piaskowca przez miejscowego kamieniarza.
W 2013 roku gmina Dukla rozpoczęła ratowanie zabytkowych nagrobków przed dalszą degradacją i co roku prace te są kontynuowane. W pierwszej kolejności wybrane zostały do renowacji nagrobki będące w najgorszym stanie technicznym wzdłuż głównej alei prowadzącej do kaplicy cmentarnej oraz usytuowane w tzw. „starej części cmentarza”. Wyremontowano już 16 nagrobków, w tym najpiękniejsze nagrobki dukielskiej nekropolii: Karola Reisa, lekarza mieszkającego i pracującego w Dukli, w XIX w, Ludwika Dłużniewskiego, powstańca styczniowego z charakterystyczną kolumną i motywem liści laurowych, Anny Horak, żony dukielskiego lekarza, Kazimiery z Paluchów Minkusiewiczowej, żony rejenta i burmistrza Dukli Floriana Minkusiewicza.
W większości przypadków nikt nie dbał o te groby, rodziny wyjechały z Dukli lub już nie żyją. Odpowiedzialność za ich ochronę spoczywa na nas, mieszkańcach gminy, zwłaszcza, że są to nagrobki osób zasłużonych dla Dukli, pracujących tu lekarzy, burmistrzów i ich rodzin.
Krystyna Boczar-Różewicz