- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
Święty Franciszek odnaleziony w Trzcianie
Lesław Wilk, pochodzący z naszej gminy i jednocześnie twórca oraz animator Podkarpackiego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie, był inicjatorem poszukiwań przeprowadzonych 8 maja 2021 roku na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie, na tzw. Puszczy św. Jana z Dukli. Pozyskał on informację, że w trakcie drugiej wojny światowej, na zarządzenie władz niemieckich na terenie Generalnego Gubernatorstwa osoby będące w posiadaniu metali kolorowych zobowiązane zostały do przedstawienia informacji o posiadaniu tych metali oraz przekazaniu wyrobów z nich sporządzonych na potrzeby wojenne niemieckiego okupanta. Na Pustelni błogosławionego jeszcze wówczas Jana z Dukli w 1933 roku tj. w 200-lecie jego beatyfikacji odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których poświecono dzwonnicę i trzy dzwony ufundowane na tą intencję. Wykonując zarządzenie władz okupacyjnych przekazano jeden z trzech dzwonów, a pozostałe dwa ukryto przez zakopanie ich na ternie Pustelni. Po wojnie wydobyto i umieszczono na dzwonnicy jeden z dwu ukrytych dzwonów. Drugiego wówczas nie odnaleziono, chociaż był ukryty niedaleko od dzwonnicy, albowiem nie dysponowano wówczas urządzeniami detektorystycznymi umożliwiającymi odnalezienie przedmiotów metalowych. W majową sobotę prace poszukiwacze były realizowane przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja pod kierownictwem Artura Hejnara – zastępcę Prezesa Zarządu.
Niedługo po rozpoczęciu poszukiwań, jeden z członków stowarzyszenia i jednocześnie mieszkaniec naszej gminy – Krzysztof Wiśniewski (znalazca w 2019 roku również pod Duklą starożytnej sześcioramiennej buławy), w odległości około 11 metrów od dzwonnicy natrafił na silny sygnał, świadczący o zaleganiu pod ziemią dużego przedmiotu z metali kolorowych. W rezultacie prowadzonych prac wydobywczych odkopano a następnie wydobyto na powierzchnię dzwon z zawiesiem. Na dzwonie znajdują się napisy:
W 200-TNĄ ROCZNICĘ BEATYFIKACJI
OFIARUJĄ BŁ. JANOWI Z DUKLI
ŚLĄZACY I WIELKOPOLANIE
„ŚW. FRANCISZKU MÓDL SIĘ ZA NAMI”
Relację telewizyjną z akcji przeprowadziła ekipą programu "Było... nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii”, którą prowadził redaktor Adam Sikorski z ośrodka lubelskiego TVP. Za kilka tygodni telewizja zaprezentuje zmontowany już, kolejny odcinek programu dotyczący Trzciany.
Janusz Kubit